Preskoči na glavni sadržaj

Kako smršaviti?

  KAKO SMRŠAVITI?

Proces mršavljenja ne događa ne preko noći, a rigorozne dijete definitivno nisu rješenje. Kako bi znali kako smršaviti prvo morate razumjeti znanost koja stoji iza toga. 
Fast-track your weight loss with NO effort thanks to intermittent ...

Kalorijski deficit

Ukoliko želite izgubiti masno tkivo trebali biste biti u kalorijskom deficitu. To znači da bi vaš kalorijski unos trebao biti malo manji od potrošenih kalorija tokom dana. Blagi deficit bi značio oko 300 do 500 kalorija u odnosu na dnevnu potrošnju. Važno je napomenuti da ekstremnim deficitom možete izgubiti na tjelesnoj masi, nećete doći do željenog cilja te može loše utjecati na vaše zdravlje. Nije nužno biti u deficitu, možete i izjednačiti dnevni unos i potrošnju, ali time ćete samo održavati trenutnu formu.

ITM/BMI kalkulator

Indeks tjelesne mase (ITM) je podatak koji uzima u obzir odnos između vaše tjelesne mase i visine na kvadrat.
Je li taj podatak stvarno precizan?
U jednadžbu su uvrštene samo tjelesna težina i visina tako da to nije dovoljno za prikaz stvarne situacije za pojedinca, ali je svejedno dobar alat.
Zapamtite, važnu ulogu za naše zdravlje igra i raspoloženje, oblik figure, udio vode u organizmu, genetika, želje ciljevi i udio mišićne mase
Ovdje možete izračunati svoj ITM

Supplied by BMI Calculator USA
Prehrana  

 Da bi postotak mišićne mase bio što veći, a postotak tjelesne masnoće što manji, važno je u prehrani pametno odabrati i rasporediti makronutrijente (ugljikohidrate, proteine i masti).

PROTEINI

Proteini imaju ključnu važnost pri izgradnji mišićne mase. Građeni su od manjih jedinica koje se zovu aminokiseline (u našem organizmu ih ima 22). Važno je i za napomenuti da je protein drugi po zastupljenosti u organizmu, odmah iza vode. Najpopularnije namirnice sa visokim postotkom proteina, a niskim postotkom masti i ugljikohidrata su: tuna, posni sir, oslić i pileća prsa
Odličan odabir su i :jaja, ribe bogate omega 3 masnim kiselinama i crveno meso.

Proteini također pridonose razvijanju snage, izdržljivosti i osjećaju sitosti.
Proteini ili bjelančevine: u kojim se namirnicama kriju?

UGLJIKOHIDRATI

 Količina unosa ugljikohidrata ključna je ukoliko želimo izgubiti masno tkivo. Unosite ugljikohidrate ovisno o jačini treninga i dnevnoj aktivnosti. Oni nam daju energiju koja nam je potrebna tokom dana što bi značilo da ako je unesemo više nego što nam je potrebno, počet će se skladištiti u masno tkivo.
Primjeri ugljikohidrata su: žitarice, voće, povrće, mliječni proizvodi,riža, batat i kuhani krumpir.
Ugljikohidrati - koje odabrati, koliko i kada tempirati unos ...

MASTI

Ne morate izbjegavati unos masti (ne znači da su sve masti zdrave). Unosite masti preko namirnica kao što su meso, jaja, sir i riba.
Obavezno kontrolirajte količine. Masti se najčešće povezuju s bolestima srca, sećernom bolesti i debljinom. Poznavanje vrsta masnoća, njihove izvore u hrani i njihov pravilan odabir u našoj prehrani pomaže pri održavanju zdravlja. 




TRENING

Snaga ili cardio?

Ako vam je trening baziran na spravama u teretani i tipkanja na mobitelu 3-4 minute između serija, zaboravite da ćete ikad doći do željenog cilja. 
Treba vam visoka kalorijska potrošnja. Ne, to ne znači trčanje na traci i vožnja bicikla svaki dan. Najbolji bi bio trening mišićne izdržljivosti. Utječe na potrošnju kalorija, a razvija i mišićnu izdržljivost. Vježbe snage utjecat će na mišićni tonus, a kratke pauze će održavati plus u "fat burning zoni"-kalorijska potrošnja će biti visoka. 


HIIT trening

Intervalni trening visokog intenziteta poznat je po tome da je odličan za sagorijevanje masnih tkiva. Studije su pokazale da je učinkovitiji u sagorijevanju masti od običnog aerobnog treninga.
Dokazano je da je 24 sata nakon odrađenog HIIT treninga bazno metabolizam 5-10% veći od onog nakon aerobnog treninga standardnog tipa. To znači da tijelo i dugo nakon takvog treninga troši masne rezerve čak i mirovanju.
Primjer HIIT treninga

QUICK HIIT | DAREBEE Workouts | Full Body Workout | Body Weight ...




Još par korisnih savjeta

1. Smanjite unos šećera i soli

Šećer budi apetit i općenito je loš za tijelo, a zbog pretjeranog unosa soli mogli biste početi zadržavati vodu u organizmu.

2.  San je jako bitan 

Osobe koje svakodnevno vježbaju trebaju oko 7 do 9 sati sna. U brojnim istraživanjima sve manje od toga pokazalo se nedovoljnim i povezano je s povećanim rizikom od prejedanja i nastanka pretilosti. 

3. Ne preskačite obroke

Preskakanjem obroka usporit ćete metabolizam, a time i proces mršavljenja. 

4. Izbjegavajte jesti voće prije spavanja

Tijelo će šećer iz voća pohraniti u masno tkivo.

5. Gladovanje nikako nije rješenje

Gladovanje na kraju izaziva "yo-yo" efekt što bi značilo da će hrana koju unesete biti skladištena u masne rezerve.



 

 

 

 

 

 

 

 

 


Primjedbe

Popularni postovi s ovog bloga

RECEPTI: Smoothie - zdrav doručak

Smoothie su meni osobno bili jedno ogromno otrkiće. Jednostavni su za napraviti, zdravi su, sastojci nisu skupi, a uštedite gomilu vremena na pripremi doručka. Iako su zdravi i dobra zamjena za doručak moramo imati par stvari na umu: Kupovni su puni šećera Moramo znati balansirati sastojke - trebali bi se sastojati pretežno od voća i povrća. Što manje zaslađivaća kao što su med, šećer i sirup. Kako bi duže ostali siti, možemo dodati jogurt ili proteine  Neka istraživanja su pokazala kako blendanjem voće i povrće gubi vitamine i minerale. *nekih od sljedećih recepata sadržavaju zalađivače, ako vam je cilj smršaviti onda ih izostavite. 1. Banana ginger - ginger - 1 banana - jogurt od vanilije - žlićica meda 2. Najbolji smoothie na svijetu - malomasno mlijeko ili jogurt - 1 banana - 6 zamrznutih jagoda - pola čaše soka od naranče *ako vam je cilj smršaviti, onda sok od naranče zamijenite sa npr. bademovim mlijekom. 3. Slim down - smrznuto šumsko voće - 2,3 dl malomasnog mlijeka ili jo...

Zdrava prehrana

Konstantno smo bombardirani "healthy lifestylom" na društvenim mrežama. Influenceri objavljuju svoje "zdrave obroke", zdrav način života, odlaske u teretanu itd. Koliko od toga je ustvari realno i istinito? Kako to da nitko od njih ne daje savjete i edukaciju o zdravom načinu života? Svi govore kako je ustvari teško održavati takav način života i dive se onima koji to rade. Mora li to stvarno biti tako? Ne, ne mora. Vrlo kratko i jasno. Ne morate se odreći svoje najdraže hrane, ne morate u potpunosti prestati jesti slatko i piti kavu. Bitna je KVALITETA hrane koju unosimo.

Šećer - najveća ovisnost današnjice

Kao teški ovisnik o šećeru mislim da je ova tema pun pogodak za mene. Svi koji me znaju mogu potvrditi ovu činjenicu. Obično kad pričam o svojoj ovisnosti ljudi mi se podsmjehuju jer to nije "prava ovisnost". Jesu li upravu? Usporedimo ovisnika o nikotinu sa ovisnikom o šećeru. Ponašanja su skoro pa identična. Oboje će posegnuti za svojim "drogama" u trenutcima stresa, ako ne unesu dovoljnu dnevnu dozu postat će razdražjivi i čangrizavi, a ako njihove droge nema u kući čak će i u 3 ujutro otići na prvu benzinsku kako bi ju pronašle. Nisam vas još uvijek dovoljno uvjerila? Studija koja je provedena u Americi je dokazala da šećer izaziva jednaku ovisnost kao i kokain. To je zato jer se pri konzumaciji šećera pale isti oni neuralni putevi kao i kod konzumacije kokaina. Koliko bismo šećera trebali dnevno unositi? Ovo pitanje je malo nespretno čisto iz razloga što ga danas ima u apsoltno svemu  Nutricionisti predlažu da nam dnevni unos bude oko 30 do 35 grama. To j...